Geocaching je skvělá zábava, ale občas narazíš na kešku, která má nejlepší časy dávno za sebou. Promočený logbook, rozpadlá krabička nebo dokonce úplně zmizela? Nevěš hlavu, nejseš první ani poslední, kdo to zažil! Místo vzteklého kopání do blízkého pařezu se podíváme na to, jak elegantně nahlásit problém a dát geokeši druhou šanci. A kdo ví? Možná si tím získáš pár geocachingových karmických bodů!
Představ si, že kešku už máš dávno odlovenou, ale chceš přidat nějakou extra informaci. Možná jsi do ní přihodil trackovatelný předmět, narazil na nečekanou překážku (třeba rozzlobenou veverku, která si kešku adoptovala jako svůj nový domov) nebo chceš poradit ostatním, že se bez gumáků fakt neobejdou.
Možná ses taky stal svědkem epické scény – třeba když jiný geokačer s nadšením hledal krabičku, ale zapomněl si přečíst terénní obtížnost a teď visí na stromě. Nebo jsi našel kreativní alternativní úkryt, protože původní schovka byla příliš nápadná.
V takovém případě použij log Write Note – nenápadné, ale užitečné! Díky tomu ostatní ví, co mohou očekávat, a owner získá zpětnou vazbu. Navíc můžeš ostatním dodat motivaci a povzbudit je k dobrodružství – vždyť geocaching není jen o nalezení, ale i o sdílení zážitků!
Hledáš, hledáš… hodina pryč a geokeš nikde? Možná je dobře schovaná, možná ji někdo „odnesl do lepšího světa“ nebo se proměnila v oběť zvídavého jezevce. Pokud už jsi zkontroloval všechny možné i nemožné skrýše, přečetl listing i nápovědu a stále nic, je čas napsat DNF log.
A proč je DNF tak důležité? Protože je to jako blikající maják pro ownera – čím víc DNF, tím pravděpodobnější je, že keška má problém. Navíc, když jiní geokačeři vidí více DNF na jednom místě, mohou se připravit na těžší hledání (nebo na to, že si místo toho půjdou raději hledat jinou geokeš). Takže žádné ego – radši upřímnost! A kdo ví, třeba owner přijde s nápadem na ještě zajímavější skrýš!
Promočený papír, rozbitý kontejner, chybějící víčko? NM log je ideální, když keška potřebuje lehký zásah ownera. Ale pozor, piš konkrétně! „Je to rozbitý“ ownerovi moc nepomůže, zato „Logbook se proměnil ve slizkou hmotu, plastová krabička má díru velikosti mamuta“ už je užitečnější. A pokud přidáš fotku, budeš hrdina dne!
TIP: Máš u sebe náhradní logbook nebo sáček? Pokud je problém snadno opravitelný, pomoz kešce přežít do příjezdu ownera! Jen nezapomeň i tak napsat NM log, aby věděl, co se děje.
Archivace je vážná věc – jednosměrný lístek do geocachingového nebe. Použij ji pouze tehdy, když:
Před logováním Needs Archived se zkus nejdřív spojit s ownerem. Možná o problému vůbec neví nebo už pracuje na nápravě. Pokud nereaguje a keška dělá víc škody než radosti, pak je archivace rozumný krok.
Ne každý problém musíš jen nahlásit – někdy ho můžeš rovnou vyřešit!
Pokud narazíš na kešku v problémech, nepanikař. Použij správný log a předej ownerovi maximum informací. A pokud můžeš kešce trochu pomoci hned na místě, neváhej! Geocaching je komunitní hra – čím víc pomůžeš ty, tím lepší zážitky budou mít ostatní.
Tak co, už víš, jak zachránit kešku v nesnázích? Máš nějaké horké tipy na rychlou renovaci geokeše? Poděl se s ostatními geokolegy na našich sociálních sítích Facebooku a Instagramu.