Tak už jste se konečně rozhodli vytvořit vlastní keš? Paráda! Připravte se na skvělou jízdu, při které nejen pobavíte ostatní geokačery, ale možná si i vysloužíte status legendárního ownera! Aby vám to šlo hladce, hodíme vám pár tipů, jak na to.
Nikdo nechce, aby jeho keš skončila v koši (nebo hůř, u policie). Věřte mi, není nic horšího než se radovat z první vlastní keše a pak zjistit, že ji někdo odstranil, protože byla na nevhodném místě. Takže než se vydáte na misi "Tajemná skrýš 007", zastavte se na chvíli a podívejte se na pravidla geocachingu.
Základní pravidla nejsou žádná nudná encyklopedie, ale spíš manuál "Jak nebýt ten, kdo pokazí hru". Co byste měli mít na paměti?
Chcete si otestovat, jak moc jste si pravidla vzali k srdci? Na Geocaching.com mají kvíz, tak směle do něj!
Teď přichází ta nejzábavnější část – hledání perfektního místa. Ať už jste typ dobrodruha, který miluje výstupy na vrcholy hor, nebo městského průzkumníka, který se rád toulá po zapomenutých zákoutích, jedno je jisté – skvělá keš potřebuje skvělé místo! Nejlepší kešky nejsou jen tak nahodilé krabičky pohozené u patníku. Ne, ne, ne. Mají příběh, atmosféru, duši! Jsou to schovky, ke kterým se lidé rádi vracejí, fotí si je a sdílí své zážitky. Může to být tajná skrýš u starého mlýna, mysteriózní truhla v jeskyni nebo vtipná keška na nečekaném místě, kde se každý lovec pobaví. Chcete, aby ostatní geokačeři po nalezení vaší keše vykřikli: "Wow, to bylo fakt boží!" Tak se zamyslete nad tím, co by vás samotné při hledání nadchlo a pobavilo. Kreativitě se meze nekladou! Například:
Dobrým zvykem je schovat keš blízko vašeho bydliště – budete ji moci snadno kontrolovat a opravovat. Představte si, že dostanete log typu: "Keš je rozmočená a do logbooku se nedá podepsat." Pokud je keš na druhém konci republiky, budete muset buď někoho požádat o pomoc, nebo si udělat neplánovaný výlet. A ruku na srdce, kdo má tolik času na krizové opravy? Geokeš ve vaší blízkosti vám ušetří nervy, peníze i zbytečné výpravy – a navíc ji můžete kdykoliv vylepšit nebo překvapit ostatní nějakým novým pokladem!
Zapomeňte na rozmočené papírové krabice nebo plastové obaly od jídla. Proč? Protože když kačer otevře keš a najde v ní zapáchající, rozpadlou plastovou krabici, zkazí mu to den. A pokud se z logbooku stane mokrá koule papíru, kde už nejde nic přečíst, bude frustrovaný nejen on, ale i všichni ostatní, co přijdou po něm. A co hůř? Levné obaly od jídla nevydrží zimu, mráz, déšť ani hrátky zvědavých zvířat – takže se může stát, že vaši keš někdo najde v podobě šrotu rozházeného po okolí. Ideální schránka je:
A nezapomeňte na logbook! Ať mají kačeři kam zapisovat své heroické výkony.
Představte si, že keš schováte a ostatní ji ne a ne najít. No, možná to není jejich vina, ale vaše souřadnice jsou vedle jak ta jedle!
Tip: Zaměřte souřadnice několikrát na různých přístrojích a v různých dnech, abyste měli jistotu, že GPS nepřesnost neudělá z vaší keše neřešitelnou hádanku.
Teď je čas na kreativitu! Na Geocaching.com budete muset vyplnit pár údajů:
Po odeslání vaší keše na schválení ji prověří reviewer – dobrovolník, který dohlíží na pravidla. Není to žádný přísný strážce pokladu, ale fajn člověk, který má za úkol zajistit, aby vše klapalo podle pravidel a hra běžela hladce. Pokud vám napíše, že je potřeba něco upravit, neberte to jako osobní útok! Nikdo se vás nesnaží schválně potrápit – reviewer jen chce, aby vaše keš byla co nejlepší a vyhovovala pravidlům.
Většinou jde o drobnosti: chybějící souřadnice, nejasný popis nebo umístění, které by mohlo způsobit potíže. Když si vezmete jeho rady k srdci a vylepšíte, co je potřeba, nejen že keš rychle projde schválením, ale bude i kvalitnější a oblíbenější mezi geokačerskou komunitou. A pokud máte nějaké otázky, neváhejte se zeptat – revieweři jsou často zkušení geokačeři, kteří už pár tisíců (nebo desetitisíců!) keší sami našli a ukryli. Takže klid, úsměv a brzy bude vaše keš oficiálně ve hře!
Vaše keš je venku a kačeři ji začínají lovit. Co teď?
Tak a je to – teď už víte všechno, co potřebujete! Jste připraveni udělat první krok k tomu, abyste se stali legendou geocachingu.
Tak co, kam svou první keš schováte? Do hlubokého lesa? Na tajnou vyhlídku? Nebo třeba pod lavičku v oblíbeném parku? Ať je to kdekoliv, hlavní je, aby přinesla radost ostatním kačerům! Podělte se s námi o vaše zážitky na našich sociálních sítích Facebooku a Instagramu a inspirujte ostatní geocachingové nadšence.