GC kód – dvě písmena a pár čísel, které ale skrývají celý vesmír dobrodružství. Je to klíč ke každé keši, vaše vstupenka do světa geocachingu. Možná jste ho už zadávali do aplikace nebo ho četli na logbooku, ale víte, odkud se vzal a co všechno symbolizuje? Pojďme si povídat o tomto geocachingovém rodném čísle, které má víc příběhů než babička na rodinné oslavě.
GC kód je unikátní alfanumerický identifikátor každé geokeše. Představte si ho jako osobní občanku keše – bez něj byste hledali doslova jehlu v kupce sena. Když zadáte GC kód do vyhledávače na Geocaching.com, objeví se vám kompletní informace o keši: kde se nachází, kdo ji založil, jaké dobrodružství vás čeká. A pokud chcete být extra rychlí, zkuste zkrácenou adresu: http://coord.info/Požadovaný_GC_kód. Proč to zdlouhavě hledat, když můžete jít přímo na věc, že?
Geocaching na začátku nebyl žádná věda. První GC kódy byly vytvořeny pomocí hexadecimálního systému (ano, to je ten, co používá číslice a písmena A-F). Třeba keš s číslem 40 dostala kód GC28, protože 40 v hexadecimálním systému je… no, 28.
Ale ouha! V roce 2003 se geocachingová komunita rozrostla tak, že došla kapacita systému. Co teď? Přešli na nový, větší systém, který využívá číslice 0–9 a písmena A–Z. A v roce 2006 nastal další milník – přišel první sedmiznakový GC kód, který odstartoval novou éru keší. Zkrátka, GC kódy rostou s geocachingem – stejně jako vaše chuť najít další keš!
GC kód není jen číslo. Je to váš průvodce a spojka. Tady je pár tipů, jak ho využít na maximum:
Každý GC kód je jako stránka v knize, která vypráví příběh růstu a změn geocachingové komunity. Od prvních hexadecimálních keší po dnešní sedmiznakové záznamy – každý kód je svědkem doby, kdy byl vytvořen. A co je na tom nejlepší? Vy můžete být součástí téhle nekonečné knihy dobrodružství.
GC kódy nejsou jen praktické, ale i zábavné. Jsou tu pro každého geokačera jako tajný klíč ke světu dobrodružství – od honby za poklady přes fascinující historické kousky až po chvíle, kdy se zasmějete nad jejich tvarem. No řekněte sami – GC1FART, GCP00P nebo GC1D10T? Jo, někdo měl smysl pro humor. Škoda, že tyhle legendární keše už odešly do digitálního důchodu, ale příběhy zůstávají.
Takže až příště zadáte GC kód, nezapomeňte: každý z nich je malým mostem k dalšímu příběhu. Některé vás přivedou na vrcholky hor, jiné k zapadlým rybníčkům a další vám třeba připraví pořádnou dávku zábavy. A kdo ví, třeba narazíte na zajímavý GC kód, který se vám navždy zapíše do paměti.
Nezapomeňte – geocaching je hra o hledání, objevování a hlavně o zážitcích, které sdílíte s ostatními. Tak popadněte svojí GPSku, mobil nebo starou dobrou mapu a vyrazte vstříc dobrodružství. Protože jak říkáme my geokačeři – kdo hledá, najde… a kdo nehledá, ten nemá co logovat.
Setkali jste se během geocachingu s nějakým GC kódem, který vás pobavil, zaujal nebo vás donutil vytáhnout atlas? Podělte se o něj s námi na našich sociálních sítích! Stačí nám napsat na Facebook nebo Instagram – označte nás #GeoFashion a přidejte svůj oblíbený kód. Určitě právě váš příběh inspiruje ostatní k dalšímu dobrodružství. A nezapomeňte – každé geocachingové dobrodružství začíná jediným kódem. Tím s počátečními znaky GC!